ZIFF 2018 - OFFICIAL SELECTION

 

OPENING FILM

BAHASHA

WORLD PREMIERE

FEATURE FICTIONS

SWAHILI Movies

Documentaries

TV and WEB SERIES

SHORT FILMS

FILM SCHOOL

AFRICAN ANIMATION

LONG FEATURES

 

18 Hours Kenya – Njue Kevin

Bahasha Tanzania – Jordan Riber

Balon Italy – Pasquale Scimeca

Farewell Ella Bella South Africa – Lwazi Mvusi

Fatuma Tanzania – Jordan Riber

Golnesa Iran – SATTAR CHAMANI GOL

Hakkunde Nigeria – Asurf oluseyi

Kasala Nigeria – EMA EDOSIO

Liyana Swaziland – Aaron Kopp

Love and Shukla India – JATLA SIDDARTHA

Majan Iran – Mohammad Aladpoush

Safari Tanzania – Freddy Feruzi

Segere Tanzania – Takura Maurayi

Supa Modo Kenya – Likarion Wainaina

The Cut Kenya – Peter Wangugi Gitau

The Forbidden Uganda – Kizito Samuel Saviour

The Great Muse Saudi Arabia – Abdulrahman Khawj’s

The Wedding Ring Niger  – Rahmatou Keita

When I became a Butterfly Iran – Arash Zaare

Days of Night Tanzania – Nilesh Bhatt

DOCUMENTARIES

 

A Memory In Three Acts Mozambique – Inadelso Cossa

3 Stolen Cameras Western Sahara – RåFILM, Equipe Media

Afia Attack: Trading Behind Enemy Line Nigeria – Ujuaku Akukwe

BURKINABÈ RISING: the art of resistance in Burkina Faso Burkina Faso – Iara Lee

Children of Drum: The Legacy of Black Journalists in Apartheid-era South Africa USA/SA/SPAIN – Larry Tung

Common Threads-Fabrics from India for Africa India – Renu Modi

Dancedance/RE♦VOLUTION South Africa – MARK FREEMAN

Effatà Road Italy – MARTINO LO CASCIO

Fearless United States – Jasmine Cannon, Branden Hampton, Yingxu Jane Hao

Ghana For You Belgium/Ghana – Adams Mensah

I am Sheriff Southafrica – TEBOHO EDKINS

In the name of Your Daughter Canada/Tanzania – Giselle Portenier

Kimpa Vita: The Mother of the African Revolution DRC/Angola – NE KUNDA NLABA

Kinshasa Makambo DRC – Dieudo Hamadi

Making Ends Meet Zimbabwe – Thomas Muziyirwa

New Moon Kenya  – Philippa Ndisi-Herrmann

Nice Very Nice Algeria – El Kheyer Zidani

Owino Spain/Kenya Javier Marín, Yusuf Razzaque

Poetry is My Rifle Brazil Fernando Salinas, Victor Hugo Liporage

SILAS: No more business as usual Liberia/Kenya/USA  – Hawa Essuman

Sing it Loud – Luthers Heirs in Tanzania Germany  – Julia Irene Peters, Co Director: Jutta Feit

Skulls South Africa/Germany/Namibia Vincent Moloi

The Flesh Business Kenya – Denis Wanjohi Maina

Vivre Riche France/Ivory Coast  – Joël Akafou

Voodoo USA – Djimon Hounsou

Wahenga (The Ancestors) Tanzania  – Amil Issa Shivji, Rebecca Corey

Who Am I Kenya – Nick Reding, Wanuri Kahiu

Your Music Your Voice Uganda – Edmond Tamale

Zone-III (3) Central African Republic – France – Pascale SERRA

SHORT FILMS

 

15 MINUTES DRC – SADY

AL SHEIKH NOEL Iraq  – SAAD AL-ESSAMY

ANTANANARIVO Madagascar – HAMINIAINA RATOVOARIVONY

ARE YOU VOLLEYBALL?! Iran – MOHAMMAD BAKHSHI

ARMSTRONG Nigeria – OMORUYI IRABOR

AYA Tunisia – MOUFIDA FEDHILA

BLIND DATE South Africa – FANYANA HLABANGANE

BOXED Kenya/USA – WANJIRU NJENDU

BROKEN DREAM Tanzania – FRANCIS NYERERE

CALLING THE STARS Ethiopia – ADANECH ADMASSU

CARVER Rwanda – Alexandre Sibomana

CLENCH – LIFE OF A CREATIVE Kenya  – MARK AYABEI

FIGURE United Kingdom  – LANRE MALAOLU

FORGIVE ME, FATHER United Kingdom – DOREEN NASIMBWA

HATIA Tanzania – CHRISTINA PANDE

HATUA KWA HATUA/STEP BY STEP Tanzania JUDITH

I KNOW YOU DON’T India VISHAL ASHOK JAISWAL

ICYASHA Rwanda CLEMENTINE DUSABEJAMBO

IMARA Kenya/Rwanda SAMUEL WANJOHI

IMFURA Switzerland/Rwanda SAMUEL ISHIMWE

IN MY FATHER’S VILLAGE Zimbabwe TAPIWA KAPUYA

Les Cordes du Destin/Destiny’s Strings      Lamia Bengelloun – Morocco

Mma Moeketsi REA MOETI – South Africa

MY CHILDREN Louis Shoo -Tanzania

Mzazi Rafiki        Yaki Bozi – Tanzania

Neophobia Mark Maina -Kenya

KANIAMA SHOW Belgium – BALOJI TSHIANI

KUNCUP Indonesia – M. MYRDAL MUDA

KYENVU Uganda – KEMIYONDO COUTINHO

LEAH Tanzania – ESTHER MNDEME

NJITI Tanzania – DORICE MOLLEL

NOMFUNDO South Africa – SIHLE HLOPHE

PENDO Kenya – FAITH MUSEMBI

RAAT (NIGHT) Pakistan – ABDULLAH WASEEM

RANIM/ESCAPE Tunisia – RIM NAKHLI

SACRILÈGE Switzerland/France – CHRISTOPHE M. SABER

STILL WATER RUNS DEEP USA/Nigeria – ABBESI AKHAMIE

SUKARI Tanzania – HATIBU MADUDU

TAMALA Tanzania – GOODHOPE ELIESKIA

THE BAD MEXICAN Uganda – LOUKMAN ALI

THE DEEP PLACE Ghana – LINDSAY BRANHAM , ANDREW MICHAEL ELLIS

THE ISLAND Rwanda – YUHI AMULI

THE SCHOOL BAG India – DHEERAJ JINDAL

UNTIL THE SILENCE COMES South Africa – PULENG STEWART, JANNOUS AUKEMA

VERSNEL South Africa – DIAN WEYS

VISIONS Nigeria  – ABBA T. MAKAMA, C.J. OBASI, MICHAEL GOUKEN OMONUA

WHAT YOU CALL LOVE Turkey – Firat Yavuz

WHITE ON BLACK Senegal-  SAMBA DIAO, FRANCOIS JOANNON

ZAWADI Tanzania  – CLOTILDE BERTET

ZENITH USA – ELLIE  FOUMBI

AFRICAN ANIMATION

Enjoying Songs Madagascar – Sitraka Raheriarivony

DAWN OF THUNDER Nigeria  – Kolawole Olarewaju

“CRUSH” Nigeria –  Stephen Iosun

GOT FLOWERS TODAY Nigeria – JIBRIL MAILAFIA

The red butterfly Tunisia – Omar Belwaer

A Kalabanda Ate My Homework Uganda – Raymond Malinga

Tiraogo Burkina Faso – André Daniel TAPSOBA, Wilfrid j de dieu

Lullaby from the Crypt South Africa – Earle Holmes

Nguema Tanzania

Belly Flop South Africa – JEREMY COLLINS KELLY DILLON

WEB SERIES

 

America Heard: Refuge of Hope United States – Yasmin Mistry

Chronicles of a Paranoiac Russian Federation Nikita Tamarov

Connection House Italy – Vincenzo Cavallo

Festival Politicos South Africa- Tshego “Red” Mosiane, Misa Makwakwa Masokameng

KINSHASA COLLECTION Germany – Dorothee Wenner

LOOP Mexico – Fernando Perezgil, Gerardo LS, Emmanuel Basurto

Nadya Tanzania – Shams Bhanji

Nekros Pizza United States – Sean Manos

Ngalangala Tanzania –  Tom Johns

Our Best Friend’s Wedding Nigeria – Jerry Ossai

Prime Donne Italy – Giacomo Spaconi

PULPETTE Italy  – Michele Bevilacqua, Arcangelo Iannace , Francesco Spaziani

Seburikoko Rwanda – Kennedy Mazimpaka

SHADOWS Kenya – Reuben Odanga

SUBS South Africa – Tshego ‘Red’ Mosiane, Tseliso Monaheng

Tales of Shaa Umi and Nandis Adventure Zimbabwe – Rodney Tapfuma Masanga

The Yard Kenya – Busaka Jackton

Thesha South Africa – Lungelo Mdlalose

Two sides of a coin Kenya – Morris Simwa, Calvin Ombogo

WAKUIGWA Richard Magumba – Tanzania

TV SERIES

 

# Family Kwezi kaganda Ruhinda – Uganda

BA-AUNT  MARIAM NDAGIRE – Uganda

Ball’n Africa  Silalei Owuor – Kenya

Before 30 Bodunrin ‘BB’ Sasore- Nigeria

Career Talk Saitabao Kaiyare – Kenya

Crazy, Lovely, Cool – Obi Emelonye – Nigeria

Fihi Season Carol Odongo Boy – Kenya

Giving Nature a Voice Andrew Tkach (Executive Producer) – Kenya

Hard Copy South Africa – Harriet Gavshon and Tim Greene (Producers)

iNumber Number South Africa – Siphiwe Hlabangane (producer)

Jab Lucilla Blankenberg, Laddie Bosch – South Africa

KERU  Victor Gatonye – Kenya

La Msingi  Morrison Mwadulo – Kenya

SAMBA  Enah Johnscott- Cameroon

SIRI ZA FAMILIA SANCTUS MTSIMBE – Tanzania

Slavery Routes Fanny Glissant – France

Talaaka Nilesh Bhatt – Tanzania

Tales Of Eve | The Present Past Imoh Umoren – Nigeria

The wives Benjamin Onyango – Kenya

THIS IS IT Dolapo Adeleke – Nigeria

Tumaini Senta  Kangethe – Mungai Kenya

Umlilo Denny Miller – South Africa

FILM SCHOOL

 

Cash My Cart Uganda – Edmond Tamale

IT HAS KILLED MY MOTHER Congo Democratic Republic – Amina Rwimo Hortence

Just a scene Nigeria  – White Adeniyi Bubbles Egypt  – Kareem AlGohary

White-Black and Happy Benin – Glele-Aboucha Cornélia

Sukut Rwanda – Ganza Moise

The Mob Ghana – Gamel Apalayine

O-Puncha South Africa – Adam Hansen

Bear South Africa – Wesley Roodt

The Pearl Boxer Tanzania – John Bibagamba

The Walk Home South Africa – Sisanda Dyantyi

Canal Street South Africa – Brodie Muirhead

Mallemeule South Africa – Jaco Van Bosch

Life in My Shoe Uganda – Wimana Beatrice, Dennis Onen

The hope Morocco – Pape Abdoulaye SECK

Misfit Kenya – Karanja Ng’endo

The Final Nail Kenya – Cherryne Akinyi