Happy Eid el Fitr

Read More

GOLDEN DHOW AWARD: SHOWMAX PARTNERS WITH ZIFF

The Zanzibar International Film Festival is excited to announce a partnership with Showmax to support the best in African filmmaking. For the 2017 edition of ZIFF, Showmax will be sponsoring the coveted ZIFF Golden Dhow for Best Feature Film with a cash prize of USD...
Read More

SOKO FILAM: THE PROGRAMME

SOKO FILAM The SOKO FILAM East African Film and TV Market, taking place at The Zanzibar International Film Festival, in partnership with mahala.tv, from July 12th – 14th at the Hyatt Hotel in Stone Town, is excited to announce a 3-day programme of industry panel...
Read More

ZIFF ANNOUNCES OFFICIAL SELECTION: FILM SCHOOL COMPETITION

  Earlier this year, The Zanzibar International Film Festival announced the launch of a new category for film students from across Africa. ZIFF has been extremely encouraged by the massive response to the category, with dozens of entries being received from...
Read More

20th Anniversary Edition of ZIFF

As African Cinema rises so is ZIFF rising and this will be a memorable edition. We will celebrate 20 years of one of the greatest film festival in Africa and especially in East Africa. 20th year in which ZIFF has been the backbone of many filmmakers, artist and...
Read More

ZIFF 2017 - FILM SCHEDULING

This Schedule is subjet to changes
OLD FORT - AMPHITHEATRE

8th July, 2017
19:00 – 20:00
Opening Ceremony
20:00 – 20:30
Lodgers (22min), Nigeria
T-Junction (100min), TanzaniaWorld Premiere
22:10 – 02:00
Opening Ceremony Mambo Club

9th July, 2017
19:30 –21:20
Whitney: Can I be Me (105min), UK
21:25 – 22:40
Black Belgian (75min), Rwanda – World Premiere

10th July, 2017- CHILDREN NIGHT
19:30 – 21:10
Half Ticket (100min), India
21:15 – 22:40
Wallay (82min), Burkina Faso/Swiss

11th July, 2017
19:30 – 19:40
The Flesh of the History (10min), USA
19:45 – 21:20
Mali Blues (95min), Germany
21:25 – 22:55
Kony – Order From Above (90min), Uganda – African Premiere

12th July, 2017
19:30 –21:10
Just Not Married (100min), Nigeria
21:15 – 23:05
Vaya (110), South Africa

13th July, 2017
19:30 – 19:45
Black Head Cow (15min), Tanzania/UK – World Premiere
19:50 – 21:50
The Ivory Game (112min), USA
21:50 – 23:05
Kati Kati (75min), Kenya

14th July, 2017SWAHILI DAY
19:30 – 21:00
Home Coming (90min), Tanzania
21:05 – 22:35
Kiumeni (90min), Tanzania

15th July, 2017
AWARDS NIGHT
19:00 – 22:00
Awards Ceremony
22:00 – 23:30
Golden Dhow Winning Film
22:00 – 02:00
Celebrations at Mambo Club

16th July, 2017
19:30 – 22:00
Poem of a Cell, Germany – World Premiere

DOUBLE TREE BY HILTON: KIJIJI HALL

Sunday 9th July, 2017
09:00 – 13:00           Film Schools
13:00 – 14:00           Break
14:00 – 15:35           Casamance: La Banda Sonora de un Viaje (93min), Spain
15:40 – 17:20           Woven (96min), Ethiopia

Monday: 10th July, 2017
09:00 – 13:00             Cinema Matinee: Film Schools
13:00 – 14:00             Break
14:00 – 15:10             The African Who Wanted to Fly (70min), Gabon
15:15 – 15:45             Kokota: The Islet of Hope (29min), Canada
15:50 – 17:30             Winnie (98min), South Africa

Tuesday: 11th July, 2017
10:00 – 13:00             Cinema Matinee: Cinema of Italy
13:00 – 14:00              Break
14:00 – 15:35             Gilberte’s World (94min), Ghana
15:40 – 17:40             Call me Thief (120min), South Africa

Wednesday: 12th July, 2017
10:00 – 13:00             Cinema Matinee: US Embassy
13:00 – 14:00             Break
14:00 – 15:25             NGO (83min), Uganda
15:30 – 17:25             The Lucky Specials (110min), South Africa

Thursday: 13th July, 2017
10:00 – 13:00             Cinema Matinee: Cinema of Israel
13:00 – 14:00             Break
14:00 – 14:21             Watu Wote/All of Us (21min), Kenya
14:25 – 15:47             Keepers of the Game (82min), USA
15:55 – 17:25             Agam (90min), India – World Premiere

Friday: 14th July, 2017: SWAHILI DAY
10:00 – 12:00             Gate Keeper (120min), Tanzania
12:00 – 13:20             Pili (80min), Tanzania/UK
13:20 – 14:00             Break
14:00 – 15:25             Hadithi za Kumekucha: Tunu (84min), Tanzania/USA
15:30 – 17:10             Stolen Souls (98min), Tanzania
17:10 – 17:50             Kama Wewe/Just Like You (38min), Tanzania
17:50 – 18:02             Mkwavinyika (12min), Tanzania

Saturday: 15th July, 2017
10:00 – 13:00             Cinema Matinee: Iranian Cultural Centre
13:00 – 14:00             Break
14:00 – 16:25             Road to Sunrise (144min), Malawi – World Premiere
16:30 – 17:40              The Inner Struggle, Tanzania

Sunday: 16th July, 2017
10:00 – 13:00             Cinema Matinee:  Milele Zanzibar Foundation
13:00 – 14:00              Break
14:00 – 18:00             Winners

 

RECLAIM CENTRE/STCDA

Sunday: 09th July, 2017
09:00 – 13:00             Children and Youth Panorama
13:00 – 14:00             Break
14:00 – 14:30             People at See (26min), Cameroon
14:30 – 15:05             As we See it (32min), South Africa
15:05 – 15:50             Son of Sinbad: The Call of Zanzibar (45min), Germany
15:50 – 16:40             Naija Beta (50min), USA
16:45 – 17:35             Subiso’s Handprint (50min), South Africa

Monday: 10th July, 2017
09:00 – 13:00             Children and Youth Panorama
13:00 – 14:00             Break
14:00 – 15:30             Rabidity (89min), Iran
15:35 – 16:30             Block 5 (52min), South Africa
16:35 – 17:31             The Longest Race (51min), Spain

Tuesday: 11th July, 2017
09:00 – 13:00              Children and Youth Panorama
13:00 – 14:00              Break
14:00 – 14:55             Sacred Waters (55min), Belgium
15:00 – 15:56             Ishyaka, the will to Live (56min), Rwanda
16:00 – 17:00             Uprize! (58min), South Africa
17:00 – 17:25             Yaadikoone (23min), France

Wednesday: 12th July, 2017
11:00 – 13:00             Children and Youth Panorama
13:00 – 14:00             Break
14:00 – 14:07             The Photograph (7min), Tanzania
14:10 – 14:32             Lodgers (22min), Nigeria
14:35 – 15:35             Blaxploitalian (60min), Italy
15:40 – 16:05             Keeping the Beat (23min), UK
16:10 – 17:10             Arts of the Moonsoon (58min), USA
17:15 – 17:45             Santa Klaus Dark Side (30min), Reuninon

Thursday: 13th July, 2017
11:00 – 11:15             Alaksha (15min), India
11:20 – 11:52             As we See it (32min), South Africa
11:55 – 13:00             Guangzhou Dream Factory (65min), USA
13:00 – 14:00             Break
14:00 – 15:15             Black Belgian (75min), Rwanda – World Premiere
15:20 – 16:25             Troupes of War (63min), Zimbabwe/South Africa
16:30 – 17:30             Uhuru (60min), UK/Tanzania

Friday: 14th July, 2017: SWAHILI DAY
10:00 – 11:45              T-Junction (100min), Tanzania
11:50 – 13:10             Sinema Ujamaa (80min), Tanzania
13:10 – 14:00             Break
14:00 – 15:25             A Seed of Memories (85min), Rwanda/Tanzania
15:30 – 15:45             Cheusi  Dawa (15min), Tanzania
15:45 – 16:00             Hofu (15min), Tanzania
16:00 – 17:45             Keeping Promises (102min), Tanzania

Saturday: 15th July, 2017
11:00 – 12:30             Kiumeni (90min), Tanzania
12:35 – 13:00             The Virgin Vegan (25min), South Africa
13:00 – 14:00             Break
14:00 – 15:41              Katutura (101min), Namibia
15:45 – 17:21             Thank you for The Rain (86min), UK

Sunday: 16th July, 2017
11:00 – 13:00             Winners
13:00 -14:00               Break
14:00 – 17:30             Winners

MARU MARU

Sunday: 9th July, 2017
11:00 – 11:36                    The Goldfish Who Swam Out of the Fishbowl (36min), India
11:40 – 12:10                    Santa Klaus Dark Side (30min), Reunion Island
12:15 – 12:45                    Azaad (30min), India – AFRICAN PREMIERE
12:45 – 13:00                    Eleven Percent (15min), RDC/South Africa
13:00 – 14:00                    Break
14:00 – 15:10                    Tomorrow Land (70min), Iran
15:15 – 17:15                    Mawlana (120min), Egypt
17:20 – 17:50                    People at See (26min), Cameroon

Monday: 10th July, 2017
11:00 – 11:30                    Six to Six (27min), South Africa
11:30 – 11:55                    The Virgin Vegan (25min), South Africa
12:00 – 12:15                    Alaksha (15min), India
12:15 – 12:15                    A Fuga (10min), Brazil
12:25 – 12:50                    Vindicte (25min), France
12:50 – 13:00                    Hartom (10min), Abu Dhabi
13:00 – 14:00                    Break
14:00 – 15:21                    Noma (81min), South Africa
15:25 – 16:00                    The Hangman (32min), South Africa
16:05 – 17:31                    Escape (86min), Zimbabwe/UK

Tuesday: 11th July, 2017
11:00 – 11:20                    Bastien (20min), Portugal
11:25 – 11:50                    Maman(s) (21min), France
11:50 – 12:10                    Nectar (20min), Uganda
12:15 – 12:35                    Hair that Moves (19min), South Africa
12:40 – 12:50                    The Flesh of the History (10min), USA
12:55 – 13:00                    Dear Mr. Shakespeare (5min), UK
13:00 – 14:00                    Break
14:00 – 15:11                    Homelands (71min), USA
15:15 – 16:30                    Maman Colonelle (72min), RDC
16:30 – 17:55                    Samira (85min), Italy/Zanzibar – World Premiere

Wednesday: 12th July, 2017
11:00 – 11:07                    Dent de lleo (7min), Spain
11:08 – 11:15                    Roger (7min), Spain
11:15 – 11:22                    Indulge me (7min), Kenya
11:23 – 11:30                    Tunu na Kito (7min), Tanzania
11:30 – 11:45                    Mtoto umleavyo ndio akuavyo (14min), Tanzania
11:45 – 11:52                    Jeshi la Mashujaa (7min), Tanzania
11:53 – 12:01                    Edem – Saved Me (8min), Ghana
12:02 – 12:05                    Purpose (3min), Nigeria
12:05 – 12:08                    Rumbo (3min), Uruguay
12:10 – 12:18                    TIS (8min), France
12:20 – 12:29                    Voice from 10,000 Miles (9min), Australia
12:30 – 12:39                    Free Basics (9min), India
12:40 – 12:50                    Kipawa (10min), USA
12:50 – 13:00                    A Man Story (10min), Canada
13:00 – 14:00                    Break
14:00 – 15:16                    The two faces of a Bamileke woman (76min), Cameroon
15:20 – 16:40                    White Potion (78min), Tanzania/Turkey
16:45 – 18:00                    Somebody Clap for Me (74min), Brazil – World Premiere

Thursday: 13th July, 2017: SEMBENE COMPETITION
11:00 – 11:25                    Kijana wa Zanzibar (25min), Tanzania
11:30 – 11:55                    Daymane Tours (23min), Chad
11:55 – 12:30                    The Hangman (32min), South Africa
12:30 – 12:45                    Maria (15min), Kenya
12:45 – 13:00                    Yaa (12min), Ghana
13:00 – 14:00                    Break
14:00 – 14:15                    M-001 (16min), Gabon/France
14:15 – 14:26                    Boda Boda (11min), Uganda
14:30 – 14:42                    Chase (12min), Nigeria
14:45 – 14:53                    Gerreta (8min), Ethiopia
14:55 – 15:02                    Mr Ability (7min), Uganda
15:05 – 15:22                    It Works (17min), Rwanda
15:25 – 15:35                    Hooded (10min), Kenya
15:40 – 15:50                    Nubuke (9min), Ghana
15:50 – 16:15                    Sauti ya Kunesa (25min), Tanzania
16:20 – 16:30                    Holy Chicken (10min), Brazil/Rwanda
16:35 – 16:41                    Silights (6min), Kenya/USA

Friday: 14th July, 2017: SWAHILI DAY
10:00 – 12:00                    Genge (120min), Tanzania
12:00 – 13:40                    Sikujua (120), Tanzania – Premiere
13:40 – 14:00                    Break
14:00 – 16:00                    Mr.Kiongozi (120min), Tanzania
16:00 – 17:50                    Usiku wa Kiza (109min), Tanzania

Saturday: 15th July, 2017
11:00 – 11:10                    A Fuga (10min), Brazil
11:10 – 11:15                    Kaleidoscope (11min), Kenya
11:15 – 11:26                    Give a Man a Mask and he will tell you the Truth (11min), Zimbabwe/USA
11:30 – 11:45                    Black Head Cow (15min), Tanzania/UK – African Premiere
11:45 – 12:00                    Cream (15min), South Africa
12:05 – 12:20                    The Secret of Happiness (15min), Rwanda
12:20 – 12:35                    Cheusi  Dawa (15min), Tanzania
12:35 – 12:50                    Binti Zanzibar (15min), Tanzania
12:50 – 13:00                    Boda Boda (11min), Uganda
13:00 – 14:00                    Break
14:00 – 15:15                    Kati Kati (75min), Kenya
15:20 – 15:55                    Kijana wa Zanzibar (25min), Tanzania
16:00 – 17:35                    The Train of Salt and Sugar (88min), Mozambique

Sunday: 16th July, 2017
11:00 – 13:00                    Winners
13:00 – 14:00                    Break
14:00 – 17:00                    Winners

FILM SCHOOL SCREENINGS

FILM SCHOOL SCREENINGS
Venue: Kijiji Hall – Double Tree by Hilton

9th July, 2017:
10:00 – 10:16
Hora Mama-Don’t Cry Mama (16min), Rwanda
10:20 – 10:50
Man Up (29min), South Africa
10:50 – 11:00
A Ride in the Coffin (9min), Rwanda
11:05 – 11:16
Chebet (11min), Uganda
11:20 – 11:35
Jinxed (15min), Uganda
11:40 – 12:05
Homecoming (24min), Kenya
12:10 – 12:34
The Final Border (24min), South Africa
12:35 – 13:00
Mandlakhe (25min), South Africa
13:00 – 14:00
Break
14:00 – 17:00
Workshop at Marumaru Hotel – Hall 1

10th July, 2017
10:00 – 10:25
Evelyn (24min), South Africa
10:28 – 10:40
The Fall (12min), South Africa
10:40 – 10:55
Eldos (12min), South Africa
10:55 – 11:05
Husse Met Lang Ore (9min), South Africa
11:07 – 11:14
Uilhuise (7min), South Africa
11:15 – 11:31
Hear Me Out (16min), South Africa
11:35 – 12:10
Dilemma (34min), Kenya
12:15 – 12:30
Blaze (12min), Kenya
12:30 – 12:35
What I Would do for Ice Cream (4min), Kenya
12:39 – 12:45
The Coin (6min), Kenya
12:50 – 12:57
Legion The Film (7min), Kenya
13:00 – 13:15
The Last Breath (15min), Uganda
13:15 – 14:00 
Break
14:00 – 17:00
Workshop at Marumaru Hotel – Hall 1

ARTS & EVENTS

CONFERENCES

MUSIC and PERFORMANCES

ACCREDITATION and ACCOMODATION at ZIFF 2017

WORKSHOPS 2017

SUBMIT TO ONE OF OUR WORKSHOP

FESTIVALS PARTNER

 
 

COUNTDOWN to ZIFF 2017

ZIFF  2017 – MAIN SPONSORS

 
SHOWMAX
Danida
MILELE
MAHALA TV
azam marine
US EMBASSY
Trace Mziki
GIZ
Ethiopian Airlines
goethe
comnet
Cloud plus
hyatt
zanlink
Busara
 

ACCOMODATION SPONSORS